Končí bezplatné šírenie obsahu na Facebooku?

Facebook včera oznámil na svojom blogu dramatické zmeny v algoritme pre svoj Newsfeed.  Zdá sa, že bezplatnému šíreniu obsahu na Facebooku definitívne odzvonilo.
Nové zmeny sa prejavia najmä v tom, že

  1. Facebook bude dávať prioritu obsahu pridaného vašimi priateľmi(nie stránkami)
  2. Facebook začne v Newsfeede skrývať komentáre a likes vašich priateľov na stránkach, takže virálny obsah by sa mal znížiť, alebo úplne stratiť
  3. Facebook ukáže viac ako 1 príspevok z rovnakého zdroja v Newsfeede

Ako dôvod pre túto zmenu Facebook udáva, že návštevnosť z Facebooku sa za posledných 18mesiacov zdvojnásobila a preto pristupuje k takejto forme optimalizácie s cieľom priniesť vhodný obsah správnemu publiku a teda ukázať každému taký obsah, ktorý ho zaujíma.

Týka sa to aj mojej stránky?

Facebook píše, že táto zmena bude mať dopad na stránky v závislosti od postovania a zloženia publika/fanúšikov. No v niektorých prípadoch môže zásah príspevkov a referral traffic spadnúť. Pridáva aj odporúčanie, aby stránky prinášali obsah, ktorý uživatelia považujú za zmysluplný a odporúčajú tieto best practices

Na druhej strane Facebook tvrdí, že úživatelia stále uvidia obsah spravodajských stránok a tých, ktoré ich bavia. Týmito zrejme myslia také, s ktorými majú ľudia interakcie a toto pravidlo platilo aj doteraz.  Z môjho pohľadu sa organický zásah úplne nezastaví, ale ako to bude v skutočnosti ukáže čas.  Isté je, že si budeme musieť zase o čosi viac priplatiť za šírenie obsahu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *